O descoperire cutremurătoare a avut loc miercuri, 10 iunie, în cartierul Micro 16 din municipiul Galați. Un copil în vârstă de 2 ani a fost găsit mort într-o locuință, iar mama sa, de 22 de ani, a fost identificată în aceeași cameră. În apartament se mai aflau și frații minorului decedat, în vârstă de 2 și 5 ani, în stare extrem de gravă.
Micuții prezentau semne evidente de malnutriție și deshidratare. Potrivit primelor informații, copilul decedat ar avea și urme de violență pe corp.
Cei doi copii de 2 ani sunt gemeni, ambii diagnosticați cu autism, băiatul cu o formă mai severă. Părinții sunt despărțiți, iar minorii se aflau în grija mamei. Tatăl, plecat din Galați, a alertat un văr după ce nu a mai reușit să ia legătura cu fosta soție. Bărbatul a ajuns la adresă, a auzit copiii plângând și, negăsind niciun răspuns la ușă, a sunat la 112.
Mama a fost găsită cu tăieturi pe mâini, pe care și le-ar fi provocat singură. Femeia, în vârstă de 22 de ani, a fost transportată la spital, alături de cei doi copii supraviețuitori, pentru evaluare și îngrijiri medicale de specialitate.
IPJ Galați a confirmat intervenția polițiștilor din cadrul Secției 2 Poliție Galați la locuința din municipiu, în urma unei sesizări privind imposibilitatea contactării femeii. La fața locului au intervenit echipaje de la ISU, SMURD și Serviciul Județean de Ambulanță. Un medic legist a efectuat constatările necesare, urmând ca trupul minorului să fie transportat la Serviciul de Medicină Legală pentru necropsie.
Cercetările sunt continuate sub coordonarea parchetului competent, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs tragedia.