Un nou scandal de proporții zdruncină scena politică și administrativă din județul Olt. Într-o declarație video publică, Mario De Mezzo – primarul Municipiului Slatina ( PNL) aduce acuzații deosebit de grave la adresa primarului orașului Corabia, Iulică Oane (PSD), și a instituției pe care o conduce. Aceștia sunt acuzați că ar fi orchestrat un sistem ilegal prin care au sustras cantități uriașe de apă din rețeaua publică timp de un deceniu.
Potrivit acuzațiilor, mii de metri cubi de apă ar fi fost furați pe parcursul a 10 ani de la Compania de Apă Olt (CAO). Resursele ar fi fost deviate ilegal prin intermediul unei instalații artizanale de tip bypass pentru a alimenta gratuit mai multe active administrate de municipalitate:Un bloc de locuințe aparținând Primăriei Corabia;Sala de sport din localitate;Sistemul public de irigații din ora
Frauda a fost scoasă la lumină de către angajații sediului secundar din Corabia ai Companiei de Apă Olt. La fața locului au fost solicitate echipaje ale Poliției, care au procedat la ridicarea instalației improvizate folosită pentru ocolirea contoarelor. În cauză a fost deja deschis un dosar penal pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și a prejudiciului total.
„Să fii acționar în Compania de Apă Olt […] și să fii în consiliul director al asociației care guvernează compania, ADI Oltul, și cu toate acestea să furi apă doar pentru că poți, arată un dispreț profund,” se arată în declarația video.
Ancheta penală aflată în desfășurare urmează să stabilească cu exactitate valoarea pagubelor și persoanele care vor fi trase la răspundere pentru această presupusă deturnare de resurse publice.