România a pierdut sâmbătă, 20 iunie 2026, unul dintre ultimii săi eroi din cel de-Al Doilea Război Mondial. Generalul de brigadă în retragere Ștefan Dimofte s-a stins din viață la vârsta de 104 ani, potrivit anunțului făcut de Forțele Terestre Române.
Dispariția sa reprezintă o pierdere profundă pentru Armata Română și pentru întreaga societate, generalul Dimofte fiind unul dintre puținii martori direcți ai sacrificiilor făcute de militarii români pe câmpurile de luptă ale celui de-Al Doilea Război Mondial.
Generalul Dimofte Gh. Ștefan s-a născut la 15 martie 1922 în satul Făgheni, fosta comună Gloduri, astăzi Izvorul Berheciului, județul Bacău, al șaptelea copil al familiei Gheorghe și Maria Dimofte, urmași ai răzeșilor lui Ștefan cel Mare. A urmat școala primară în localitatea natală, apoi școala Normală Vasile Lupu din Iași, iar în toamna anului 1939 a fost admis la Școala militară de maiștri militari armurieri de pe lângă Arsenalul Armatei. A obținut bacalaureatul în 1942.
Pe 1 martie 1944 a plecat pe front, trecând prin Turnu Măgurele, Galați, Tecuci, Bârlad și Iași, ajungând în apropierea Basarabiei, unde luptele cu sovieticii erau în plină desfășurare. După 23 august 1944 a primit ordin să se alăture bateriilor care se retrăgeau, iar în perioada 1944–1945 a luptat pe Frontul de Vest, în Ardeal, Ungaria și Cehoslovacia. A scăpat nevătămat din toate aceste confruntări.
Pentru faptele sale de arme a fost decorat cu Medalia „Bărbăție și Credință” și Medalia „Serviciul Credincios”. A absolvit în 1950 Școala militară de ofițeri armament și muniții din București, unde a primit gradul de locotenent, continuând cariera militară timp de opt ani.
După trecerea în rezervă a activat ca inspector în cadrul Oficiului Județean de Muncă Iași, iar ulterior a condus Filiala Județeană Iași a Asociației Naționale a Veteranilor de Război. A fost cetățean de onoare al municipiului Iași și al comunei Rădășeni, județul Suceava.
„În urma sa rămâne nu doar o biografie impresionantă, ci o adevărată lecție despre sacrificiu, credință, modestie și dragoste de neam. România își pleacă fruntea în fața unui om care a scris istorie prin fapte, nu prin cuvinte. Veșnică recunoștință pentru tot ce ați oferit acestei țări”, a transmis instituția militară în mesajul de condoleanțe publicat pe Facebook.