Administrația Națională de Meteorologie a emis, vineri, primele coduri galbene de caniculă din vara 2026, în vigoare sâmbătă și duminică, vizând jumătate din teritoriul României, inclusiv Oltenia.
Potrivit informării meteorologice valabile din 19 iunie, ora 10, până în 22 iunie, ora 21, vremea va deveni treptat călduroasă în cea mai mare parte a țării, iar disconfortul termic va fi în accentuare îndeosebi în vest și sud-vest, unde local va fi caniculă. Maximele termice vor fi cuprinse vineri între 24 și 25 de grade pe litoral și 32 de grade în vest și sud-vest, apoi vor fi în creștere, astfel încât duminică și luni se vor înregistra valori de până la 36 de grade.
Sâmbătă – vestul Olteniei sub cod galben
Primul cod galben de caniculă din vara 2026 este valabil sâmbătă, în intervalul orar 12–21. În Crișana, Banat, Maramureș, vestul și centrul Transilvaniei și în vestul Olteniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 34 de grade, cu cele mai mari valori în Câmpia de Vest, unde și indicele temperatură-umezeală va atinge izolat pragul critic de 80 de unități. Sunt vizate județele Alba, Arad, Bihor, Bistrița-Năsăud, Cluj, Caraș-Severin, Hunedoara, Mehedinți, Maramureș, Mureș, Sibiu, Sălaj, Satu Mare și Timiș.
Duminică – toată Oltenia intră sub avertizare
Duminică (21 iunie), în Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia și în vestul și centrul Transilvaniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi cuprinse între 31 și 36 de grade, cu cele mai mari valori în vest și sud-vest, unde local va fi caniculă, disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități.
La umbră vor fi temperaturi de 34–36 de grade, dar valorile resimțite se vor apropia de 40 de grade.
Și Capitala simte căldura
Pentru București, ANM anunță că vineri vremea va fi frumoasă și caldă. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă va fi de 28–30 de grade, iar cea minimă de 14–17 grade. Sâmbătă, vremea va deveni călduroasă, cu înnorări după-amiaza și seara, când vor fi posibile averse slabe.
Cum evoluează situația după weekend?
Săptămâna 22–29 iunie va aduce valori termice peste media perioadei în cea mai mare parte a țării, cu cele mai mari abateri pozitive estimate în jumătatea vestică a teritoriului. Regimul pluviometric va fi deficitar la nivel național, mai ales în regiunile intracarpatice.
Autoritățile recomandă evitarea expunerii la soare în intervalul 11:00–18:00, hidratare corespunzătoare și limitarea efortului fizic în aer liber pe durata episodului canicular.
Caniculă în Oltenia și jumătate de țară: ANM a emis coduri galbene pentru weekend
Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menționează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare și protecția datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.